Ważka

Protokół Bitcoina od środka: Jak zdobyć Bitcoiny?

Aby posługiwać się daną walutą trzeba najpierw wejść w jej posiadanie. Okazuje się, że do tego jak zdobyć Bitcoiny mamy cały wachlarz możliwości. Zobaczmy ten wachlarz 🙂

Temat dzisiejszego wpisu jest nieco mniej techniczny, jednak cały czas osadzony w tematyce cyklu o protokole Bitcoina. Kolejne wpisy będą przybliżały nas do wykonania transakcji przy pomocy zaimplementowanego od podstaw klienta w języku C#. Jednak zanim dokonamy transakcji, będziemy musieli wejść w posiadanie co najmniej kilku satoshi (grosz w świecie Bitcoina).

Oto kilka sposobów na to jak zdobyć Bitcoiny:

Kup na giełdzie

Poniżej znajduje się link afiliacyjny do giełdy zondacrypto. Jeżeli przy jego pomocy dokonasz rejestracji i wykonasz transakcję, otrzymam za to prowizję.

W Polsce działa kilkanaście legalnych giełd Bitcoinowych umożliwiających nabycie waluty. Zasada działania jest prosta. Jeżeli ktoś chce się pozbyć Bitconów – wystawia zlecenie sprzedaży po interesującej go cenie. Jeżeli ktoś chce nabyć Bitcoiny, wystawia zlecenie kupna. Tam, gdzie zlecenia się ze sobą spotykają – następuje wymiana. Jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem waluty, przed transakcją zasilamy konto w serwisie złotówkami (lub inną walutą, jeśli korzystamy z giełdy zagranicznej). Liczba aktywnych giełd jest dosyć pokaźna, a po szczegóły odsyłam do aktualnej listy na stronie bitcoin.pl. Ze swojej strony mogę polecić giełdę zondacrypto.


zondacrypto - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Wymień w kantorze

Zasada działania taka sama jak w klasycznym kantorze. Jeden sprzedaje, drugi kupuje, a trzeci zarabia na spreadzie. Aktualną listę kantorów handlujących Bitcoinami można znaleźć na stronie bitcoin.pl.

Zdobądź za darmo!!!111oneoneoene

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę “free bitcoins”, aby przekonać się jak świat jest miłościwy i ilu dobrych dusz pragnie nam przekazać swoje Bitcoiny. For free. Trzeba tylko podać swojego maila. A i obejrzeć milion reklam. Miliard razy. I wnet kilka satoshi o wartości pół grosza jest nasze! A no i zapomniałem wspomnieć, że trzeba uzbierać kilkaset satoshi, żeby kwalifikować się do wypłaty. Do tego momentu już nie dotrwałem, ale w głębi duszy wierzę, że wypłacają 🙂 Jak mawiają, “There is no such thing as a free lunch”, ale zawsze jest to jakaś metoda na zdobycie Bitcoinów bez angażowania własnych środków pieniężnych.

Wypłać w bankomacie

Nie jest to jeszcze zbyt popularny sposób na zdobycie Bitcoinów, ale gdzieniegdzie można spotkać bankomaty dedykowane do transakcji tą walutą. W chwili obecnej w Polsce są dwa miejsca, w których można skorzystać z tego typu bankomatu. Oba znajdują się w Warszawie, do niedawna jeden oferował swoje usługi we Wrocławiu. Zasada działania jest zbliżona do klasycznego wpłatomatu i bankomatu. W zależności od producenta sprzętu, można kupić Bitcoiny za gotówkę oraz płacąc klasyczną kartą płatniczą. Bitcoiny dostajemy w formie przelewu na nasze konto lub dostajemy wydruk z kluczem prywatnym i numerem nowo wygenerowanego konta. Można też sprzedać walutę dokonując przelewu na wskazany przez bankomat numer konta Bitcoin. Przykłady działania takich bankomatów można znaleźć na YouTube, a aktualną listę działających na całym świecie bankomatów na stronie Coin ATM Radar.

Wybierz się podróż Jedwabnym Szlakiem

Temat trochę nieaktualny, bowiem wszystkie drogi Jedwabnego Szlaku prowadzą w chwili obecnej do siedziby FBI. 🙂 Platforma aukcyjna Silk Road umożliwiała zakup i sprzedaż towarów i usług przy pomocy Bitcoinów. Sklep dostępny był jedynie w sieci Tor, co w połączeniu z Bitcoinami umożliwiało wykonywanie całkowicie anonimowych zakupów. Zakładam, że oprócz narkotyków, broni i fałszywych dowodów osobistych można było handlować tam także bardziej klasycznym towarem 🙂 Dlaczego zatem dodaję tę formę jako możliwość zdobycia Bitcoinów? Od czasu zamknięcia Silk Road powstało w sieci Tor trochę klonów zajmujących się podobną działalnością.

Poszukaj na wysypisku

Kiedy jeszcze Bitcoin był popularny jedynie w wąskim środowisku, jego wartość była znikoma. Zakup pizzy za 10 000 BTC nie był przejawem rozrzutności, a jedynie zabawą. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że transakcja ta zostanie okrzyknięta zakupem najdroższej pizzy na świecie. Nie przewidział tego także James Howells, który pozbył się dysku twardego z 7 500 BTC na pokładzie. Warte dzisiaj bagatela 20 000 000 zł Bitcoiny trafiły na wysypisko śmieci. Pizza niestety została już skonsumowana, ale szansa na wydobycie spośród sterty śmieci dysku twardego dalej jest większa od zera. Trzeba tylko pamiętać, że z dnia na dzień jest coraz głębiej 🙂

Wykop

Nowe Bitcoiny wprowadzane są do obiegu w procesie kopania (ang. mining). Kopanie w dużym skrócie polega na zebraniu aktualnie oczekujących na potwierdzenie transakcji, sprawdzenie ich poprawności, utworzenie bloku i rozwiązaniu pewnej zagadki kryptograficznej. Bez wdawania się w szczegóły, trzeba przeliczyć coś, co wymaga olbrzymiej mocy. Kto taką zagadkę wyliczy, dostaje w nagrodę Bitcoiny plus prowizje zawarte w każdej transakcji. W chwili obecnej nagroda za utworzenie bloku wynosi 25 BTC, zaś trudność zagadki jest ustawiana tak, aby nowy blok powstawał mniej więcej co 10 minut. Trudno jest konkurować komputerem osobistym z wielkimi farmami serwerów, które swoją mocą podnoszą trudność wydobycia (choć zawsze jest jakaś szansa na przypadkowe rozwiązanie zagadki), dlatego powstają serwisy, które zrzeszają użytkowników domowych komputerów w sieć rozwiązującą razem zagadkę. Gdy któryś z komputerów trafi na rozwiązanie, nagroda dzielona jest pośród wszystkich kopaczy proporcjonalnie do wniesionej mocy obliczeniowej. O samym procesie kopania można by napisać osobny artykuł, dlatego pokrótce nakreślam, że jest to też sposób na zdobycie Bitcoinów.

Poproś znajomego

Ostatnia, najbardziej trywialna metoda. Gdy chcemy jedynie pobawić się Bitcoinami i zbadać na czym polega cały proces transakcji – można poprosić o przelanie kilku satoshi znajomego, który jeśli jest w temacie – z chęcią opowie nam przy okazji jak to wszystko fajnie działa 😉

Szybka kalkulacja pokazuje, że metod na to jak zdobyć Bitcoiny jest całkiem sporo. Widać też, że wiele z nich tak na prawdę nie różni od sposobów zdobycia każdej innej klasycznej waluty. Temat zapewne nie jest wyczerpany, także jeśli macie inne, swoje sposoby na stanie się posiadaczami tej wirtualnej waluty, dajcie znać w komentarzu 🙂

Niniejszy post jest częścią cyklu “Protokół Bitcoina od środka”. Jeżeli zainteresowała Ciebie ta tematyka, zachęcam do zapoznania się również z pozostałymi wpisami:

  1. Zanim powiemy Hello World
  2. Budujemy nagłówek
  3. Łączymy się z siecią
  4. Generujemy adresy kont
  5. Koncepcja transakcji
  6. Jak zdobyć Bitcoiny?
  7. Budowa wiadomości „tx”
  8. Jak autoryzowane są transakcje?
  9. Ogłaszamy transakcję